Klima Temizliği Nasıl Yapılır

İzmir gibi 4 mevsim klima kullanılan bir şehirde, en büyük eksikliklerimizden bir tanesi bizi yaz kış demeden memnun etme gayreti içinde olan klima mızı ihmal ediyor oluşumuz. Bu yazı atlatalım kış gelmeden klima temizliğini nasıl yapılır mutlaka öğreneceğim. Diye diye kış bahara, bahar yaza döner bir bakmışsınız hala klima temizliği, klima bakımı nasıl yapılır öğrenememişiz. Öğrenmediğimiz gibi bir alo bile dememişiz. Yazının girişinden de anlaşılacağı üzere klima temizliği nasıl yapılır, klima bakımı nasıl yapılır, klima temizliğinde dikkat etmemiz gereken durumlar nelerdir? Bu sorunların cevabını arayacağız.
klima bakımıBende klimayı aldığımda hevesle her yıl temizletirim demiştim. Bugün o sözlerin üzeriden tam Dört koca sene geçti. Sonunda temizlettim. Klima temizliğini yapan usta, çalıştığım iş yerinde klima bakım ustası olduğu için, Klima temizliği nasıl yapılır, Klima bakımı nasıl yapılmalı konusunda işin tüm teknik kısımlarını sorma ve öğrenme fırsatım oldu. İşte size gerçek bir klima ustasının ağzından dökülmüş kelimelerle klima temizliği nasıl yapılır onu anlatacağım.

Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır

Klima otomobil gibidir arkadaşlar. Ne kadar iyi bakarsanız, O da size o kadar iyi bakar. İster iş yerinizde isterse evinizde olsun, bakımlı, temiz bir klima sizi asla yarı yolda bırakmaz. Bunun için sizden çok fazla bir şeyde istemez. Fakat işi abartmamak gerekir. Evde klima temizliği nasıl yapılır deyip iki satır yazı okuyunca yada youtube da üç beş video izlemek ile evde klima temizliği yapılamaz. Evde klima temizliği yapmak adına söylenecek 3 maddeden öte hiç bir şey yoktur.
  1. Filtrelerin temizliği. Filtre temizliği klima bakımının adeta suni teneffüsü dür. Filtreler hangi sıklıkla temizlenmeli. Bu durum evinizin konumu ile alakalıdır. Bizim ev  2 kat, hemen önümüzde işlek bir yol ve yokuş var. Böyle bir durumda klimanın filtre temizliği 15 günde bir olmalı. 6. 7. katlarda arka cephede yada trafiğin yoğun olmadığı bir yerde oturuyorsanız ayda bir hatta 2,3 ayda bir filtre temizliği yeterlidir.
  2. Klima çalışan ortamda sigara içilmemesi. Klimam temizlenirken bizzat şahit oldum. Ustanın ne demek istediğini daha iyi anladım. Sigara kaynaklı kirlilik bu işin yüzde 50 sini oluşturuyor. Sigara dumanı fan içine adeta zamk gibi yapışıyor. Fan içinde ziftten asfalt çalışması yapıl zannedersiniz.
  3. Elektrik süpürgesi kullanırken klimayı mümkün olduğunca çalıştırmamaya özen göstermelisiniz. Elektrik süpürgeniz sulu çalışanlardan sa, yani toz kaldırmıyorsa sorun yok. Benim ki gibi klasik ise klimayı durdurun da çalıştırın.
Evde klima temizliği yada klima bakımı için daha fazlasını yapamazsınız. Ben bunları zaten yapıyorum diyorsanız bir sonraki aşamaya geçme vaktiniz geldi demektir.

Profesyonel Klima Temizliği Nasıl Yapılır

On beş yirmi günde bir klima temizliğini kendimiz evde yapıyoruz. Fakat bu asla yeterli değildir. Profesyonel klima temizliği yapmak içinse bu işin ustasını çağırmalısınız. Ben öyle yaptım. İnternet de onlarca makale okuyup, video izledikten sonra Profesyonel klima temizliği için, aynı iş yerinde çalıştığım klima ustası ile bu işi hallettik. Herkesin klimacı arkadaşı olamayacağını düşünerek, klima temizliği nasıl yapılır, klima bakımı yaparken nelere dikkat edilmeli, detaylı klima temizliği nasıl olmalı gibi sorunlara cevap aradım. İşte gerçek klima ustasının ağzından klima bakımı ve temizliği nasıl yapılır.
klima bakımı


Telefonu ellimize aldınız. İnternet de bulduğunuz bir numarayı aradınız. İlk ulaştığınız ustaya soracağınız şey ne olmalı? Bizim klimayı kaça temizlersin usta değil elbette. Nemi soracaksınız?
  • Klima temizliğinde detaylı temizlik yapıp yapmadığını sormanız gerekir. Bu soru karşısında usta, sizin klima temizliği ve bakımı nasıl yapıldığına dair bilgi sahibi olduğunuzu düşünür. Yapacağı işleri daha özenle ve anlaşılır bir dille anlatmaya çalışır. 
  • Unutmayın klima petek ve filtreden ibaret değildir. Fan temizliği yapıp yapmadığını sorun. Ve fan temizliği istediğinizi mutlaka belirtin.
  • Serviste çağırsanız yukarıda belirttiğim 2 maddeyi asla es geçmeyin.
  • Mutlaka fiyat araştırması yapın. En ucuz fiyatı verene asla yaptırmayın. 1 Kasım 2014 itibarı ile benim bu iş için ödediğim ücret 80 TL. Arkadaşım olmasına rağmen ben bile araştırdım. Bu işi 40 TL ye yapanda buldum. Tecrübelerim ucuz etin yahnisi yavan olur diyor.
klima fan temizliği
Sizin anlayacağınız çağıracağınız usta sadece gelip de klimanın peteklerine klima ilacını sıkıyor ve karşılığında para alıyorsa, klimanızı asla temizletmiş sayılmazsınız. Unutmayın klimanın fanı temizlenmeden klima bakımı yapılmış sayılmaz.

0 yorum: